نسبت تینر به میزان رنگ چقدر است؟ | تینر مناسب انواع رنگ

نسبت تینر به میزان رنگ | شرکت فاتح فام سپاهان

نسبت تینر به میزان رنگ چقدر است؟ این مورد چقدر به زیبایی و جذابیت رنگ محیط کمک می کند؟ چگونه از تینر روغنی یا تینر فوری استفاده کنیم؟ در استفاده از تینر رنگ به چه نکاتی باید توجه کرد؟ در این مقاله به بررسی پاسخ تمامی این سوالات خواهیم پرداخت. برای اینکه بدانبد نسبت تینر به میزان رنگ باید چقدر باشد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از موارد لازم در فرآیند رنگ آمیزی، استفاده از تینر است که برای تنظیم رنگ به میزان و مقدار دلخواه استفاده می شود. باید گفت نسبت تینر و رنگ به نوع رنگ و مرحله آن بستگی دارد. اگر یک ترکیب درست و اصولی داشته باشید، می‌توانید رنگ آمیزی تمیز، یکدست و جذابی انجام دهید که یکی از عوامل موثر در این ترکیب، میزان تینر به رنگ است.

تمام این خصوصیاتی که باعث تغییر تینر در رنگ می شود عبارتند از: زمان خشک شدن لایه رنگ، خواص نهایی رنگ، زمان و سرعت خشک شدن.

کاربرد تینر رنگ چیست؟

بطور کلی کاربرد تینر جهت رنگ آمیزی به شرح زیر است:

 1. اولین و مهم ترین کاربرد تینر جهت رقیق سازی انواع رنگ می باشد.
 2. پاک سازی و تمیز کردن سطح رنگ آمیزی. ( این کار جهت افزایش کیفیت و چسبندگی رنگ روی سطح بسیار موثر است.)
 3. جلوگیری از سفت شدن و خشک شدن رنگ.
 4. پاک کردن ابزار و تجهیزات از رنگ.
 5. پاک کردن سطوح از رنگ.
 6. کاهش ویسکوزیته رنگ. ( برای اسپری کردن رنگ)

تینر مناسب برای هر رنگ

در هنگام استفاده از تینر برای رنگ های مختلف حتما باید به این نکته توجه داشته باشید که چه تینری برای چه رنگی حلال بهتری می باشد. در ادامه بهترین حلال برای انواع رنگ را معرفی کرده ایم:

 • بهترین تینر جهت رنگ های روغنی: تینر روغنی.
 • بهترین تینر جهت رنگ های رزین نیتروسلولز یا همان رنگ فوری: تینر فوری.
 • بهترین تینر جهت رنگ های اپوکسی: تینر اپوکسی.
 • بهترین تینر جهت رنگ های اورتان: تینر پلی اورتان.
 • بهترین تینر و حلال جهت رنگ های بر پایه آب مانند رنگ های پلاستیک و آکرلیک: آب.

نسبت تینر به میزان رنگ چگونه است؟

نسبت تینر به رنگ بر اساس اصول کار، باید نسبت 30 به 70 باشد. این به معنی این است که از 30 درصد رنگ و 70 درصد تینر برای ترکیب و ایجاد رنگ مناسب رنگ آمیزی استفاده شود. هرچه این ترکیب، دقیق‌تر و درست‌تر انجام شود، مقدار شفافیت لازم شما در این مرحله افزایش می‌یابد.

چگونگی ترکیب تینر با رنگ

دوام رنگ روغنی بیشتر از رنگ پایه آب است. استفاده از رنگ بر پایه آب معمولا برای نقاشی داخلی استفاده می شود. اما در برخی موارد استفاده از رنگ روغن بهتر خواهد بود. این رنگ به دلیل ماندگاری که دارد برای زیرسازی تخت، پله، در و دیوار مناسب است. برخلاف رنگ های پایه آب، رنگ روغنی کندتر خشک می شود.

در بیشتر موارد رنگ روغن بسیار غلیظ است و نیاز به رقیق شدن دارد، بنابراین به دستکش، ظرف و تینر نیاز دارید. برای این کار ابتدا باید مقداری رنگ سفت یا خشک داخل ظرف بریزید و سپس به ازای هر سه لیتر رنگ یک لیتر تینر اضافه کنید. سپس تینر و رنگ را مخلوط کرده و روی سطحی تست کنید تا ببینید به قوام دلخواه رسیده است یا خیر. اگر باز هم سفت و نازک نشد، دوباره تینر را اضافه کنید.

نکات طلایی برای استفاده از تینر رنگ

 • زمانی که می خواهید از رنگ و تینر استفاده کنید، ابتدا رنگ را در دمای اتاق نگه دارید تا به غلظت مناسب برسد، زیرا رنگ سرد غلظت بیشتری دارد و ترکیب تینر را برای شما سخت می کند.
 • برای مخلوط کردن تینر و رنگ عجله نکنید. این دو را نباید سریع با هم مخلوط کرد و باید به آرامی مخلوط شود.
 • هرگز درب تینر را باز نگذارید زیرا در هوا تبخیر می شود و خاصیت خود را از دست می دهد.
 • اگر از تینر برای تمیز کردن ابزار استفاده می کنید، آنها را خشک نکنید، از تینر برای تمیز کردن آنها در حالت خیس استفاده کنید. یک تینر خوب برای از بین بردن رنگ خشک شده استون است.
 • صرف نظر از نسبت تینر به رنگ، باید بدانید که برای پوست و چشم شما مضر است، بنابراین هنگام استفاده از آن از دستکش و عینک استفاده کنید.
 • هنگام استفاده از رنگ روغن و تینر، پنجره ها را باز نگه دارید و تهویه را فراهم کنید.
 • همه تینرها قابل اشتعال هستند، بنابراین باید آنها را از هر چیزی که می تواند باعث آتش سوزی شود دور نگه داشت.

جمع بندی | نسبت تینر به میزان رنگ چقدر است؟

از آنجایی که تینر انواع مختلفی دارد، در تهیه آن باید به نوع رنگ و روش رنگ آمیزی آن دقت کنید. نسبت تینر و رنگ به این موارد بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید از رنگ اسپری استفاده کنید، باید از تینر برای رقیق کردن آن استفاده کنید. برای محافظت از خود در هنگام استفاده از این تینرها حتما از دستکش، عینک ایمنی و ماسک استفاده کنید.

رقیق کننده ها برای پوست، ریه ها و سایر بافت های بدن خطرناک هستند و می توانند باعث سردرد، حالت تهوع، گرفتگی عضلات، سرگیجه و خستگی شوند. شرکت فاتح فام سپاهان، یکی از بهترین تولید کننده های تینر فوری، تینر روغنی، تینر اپوکسی و … در ایران است که می‌تواند به شما درباره خرید تینر فوری و انتخاب گزینه مناسب برای رنگ آمیزی، مشاوره و خدماتی از این قبیل ارائه دهد.

منبع: https://b2n.ir/z26417

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره، و خرید انواع تینر تنها کافیست با ما در تماس باشید.
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟
این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه بهتری از مرور را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت، با استفاده ما از کوکی ها موافقت می کنید.