درمورد تینر و تینر فوری چه می دانید ؟

انواع تینر

تینر فوری

تینر فوری

تینر صنعتی

تینر صنعتی

نیتروسلولزی

تینر نیتروسلولزی

تینر و تینر فوری حلال و ماده شیمیایی است که به عنوان رقیق کننده و بهبود خواص رنگ ها مورد استفاده قرار میگیرد. در عبارات تحت الفظی به آن رقیق کننده نیز می گویند. جالب است بدانید که تینر از اصلی ترین و مهم ترین ابزار در صنعت نقاشی های صنعتی و ساختمانی است.

جهت ساخت این ماده شیمیایی باید استخراج نفت و مواد پایه نفتی صورت پذیرد.

خواص تینر چیست؟

زمانی که شما از تینر در رنگ استفاده می نماید. این ماده شیمیایی تاثیر بسزایی در خواص کاربری رنگ ایفا می نماید. از تاثیرات مستقیم آن دراین زمینه می توان بر:

 • ویسکوزیته
 • خاصیت برس خوری
 • قابلیت اسپری
 • مدت زمان و سرعت خشک شدن رنگ

و خواص بسیار دیگر آن اشاره نمود.

از خواص کلی که در انتخاب تینر برای هر نوع رنگ تاثیر بسزایی دارد می توان به :

 •  قدرت حلالیت
 • سرعت تبخیر
 • نقطه جوش
 • نقطه اشتعال و قابلیت شعله
 • ریسمیّت
 • خواص فیزیکی و شیمیایی آنها
 • دانسیته
 • رنگ
 • میزان رطوبت
 • ph
 • ضریب شکست نور
 • درصد مواد غیر فرار

اشاره نمود.

تینر مناسب را انتخاب نمایید

انتخاب مناسب نوع تینر در استفاده از آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چراکه تاثیر بسیاری روی خاصیت و عملکرد رنگ خواهد داشت.شما برای رقیق کردن رنگ ها و همچنین تمیز کردن سطح کار و ابزار خود به تینر نیاز خواهید داشت. درجه و خاصیت های متفاوتی از تینر ها موجود می باشند. در نتیجه باید بدانید که برای رنگ مورد نظر از چه حلالی باید استفاده نمود. جدول زیر می تواند اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار دهد.

از عوامل دیگر شناخت تینر رنگ آن است. که یکی از مهمترین ویژگی آنها و نشان دهنده درصد خلوص ، کیفیت پالایش و تمیزی ظروف آنها است . رنگ آن به خصوص در فرمولاسیون رنگهای سفید و روشن بسیار اهمیت دارد.در این راستا صنایع شیمیایی فاتح فام با تولید بیش از 20 نوع تینر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این ماده شیمیایی در ایران شناخته می شود.با آغاز بکار واحد بازرگانی خارجی محصولات ویژه ی بازار بین الملل نیز در فهرست تولیدات این شرکت قرار گرفته است.

نوع رنگ

مناسب ترین رقیق کننده

رنگ پایه آب (رنگ های پلاستیک و آکرلیک)

آب

رزین روغنی (رنگ فوری) تینر روغنی
رنگ نیتروسلولوز (رنگ فوری) تینر فوری
رنگ اپوکسی تینر اپوکسی
رنگ کوره ای تینر کوره ای
رنگ پلی اورتان تینر پلی اورتان

توجه داشته باشید که حلالیت تینر همان معنای رقیق کنندگی را میدهد. تینری از قدرت حلالیت بیشتری برخوردار است که بتواند با مصرف کمتر ویسکوزیته رنگ را بیشتر کاهش دهد.

اگر به دنبال کیفیت مطلوبی از رنگ می باشید باید بدانید که سرعت تبخیر باید با مان خشک شدن هماهنگ باشد.

تینر فوری

تینر فوری

از تینر فوری با توجه به قدرت حلالیت بالای آن می توان برای رقیق نمودن رنگ هایی براساس نیتروسلولوز، سیلر، کیلر و رنگ‌های فوری هوا خشک استفاده نمود. بهترین حلال برای رنگ های هواخشک نیز است.
از مشخصات و ویژگی های تینر فوری می توان به بی رنگ بودن و بوی تند آن اشاره نمود. توجه نمایید که تینر فوری با سرعت تبخیر بسیار بالایی می باشد و به همین دلیل است که به آن فوری می گویند.

اگر بخواهیم در ارتباط با مواد تشکیل دهنده این ماده شیمیایی بگوییم باید به وایت اسپریت، استون و غیره اشاره نمود.

این روزها شاهد استفاده چشمگیری از این نوع حلال می باشیم. برای استفاده از 1 کیلوگرم کیلر حتما باید از 1/5 لیتر تینر استفاده نمایید و این نسبت ترکیب این حلال با رنگ های سلولوزی می باشد.

علت دسته بندی تینر فوری

این حلال مورد کاربرد در رنگ و کیلر فوری می باشد و به همین جهت است که به آن فوری و یا هواخشک می گویند. حلال های تشکیل دهنده آن نیز از حلال های اصلی، حلال های کمکی و حلال های رقیق کننده می باشند.

دلیل اصلی کدبندی تینر های فوری را می توان تفاوت در قیمت و فرمولاسیون آن ها دانست. قطعا تینر ها با قدرت بیشتر قیمت بالایی خواهند داشت.

از این نوع تینر حلال در رنگ های هواخشک و همچنین در رنگ های اتومبیل استفاده می شود.

انواع تینر فوری صنایع شیمیایی فاتح فام سپاهان

مزایای تینر فوری

از ترکیب این ماده با رنگ های چوب نیز می توان میزان براقی و ماتی را مشخص نمود. همچنین این محصول به عنوان یک پاک کننده قوی بعنوان شوینده صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

در زیر قادر به مشاهده انواع این محصولات از تولیدات ما در صنایع شیمیایی فاتح فام سپاهان می باشید. برای رفاه حال شما عزیزان امکان خرید و مشاهده آنلاین قیمت های بروز را نیز قرار داده ایم.

عواملی که تینر در آن ها تاثیرگذار است

در انتخاب نوع این حلال حتما انتظارات خود را مد نظر قرار دهید، از مهم ترین عواملی که تینر در آن ها دخالت خواهد داشت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • مدت زمان تبخیر آن در خشک شدن رنگ تاثیر گذار می باشد.
 • تینر قادر به یکنواخت نمودن سطح می باشد.
 • چسبندگی رنگ تحت تاثیر این ماده است
 • براق بودن رنگ نیز تحت تاثیر این ماده شیمیایی می باشد.

مشکلاتی که در عدم انتخاب صحیح برای شما پیش خواهد آمد

عدم توانایی تینر در حل نمودن کیلر تا حد بسیار چشمگیری سبب ناسازگاری و کدری رنگ خواهد شد. کیفیت رنگ شما بسیار پایین خواهد بود و پس از خشک شدن ترک می خورد.

با توجه به قدرت نمگیر بودن و سرعت تبخیر بالای این محصول در نتیجه باعث جذب قطرات آب بر روی سطح خواهد شد.

در رنگ های پلی اورتان شاهد خشک نشدن سطح و همچنین سخت نشدن آن خواهیم بود.

با انتخاب نامناسب نوع آن می توانید سبب رسوب شدن آن پس از حل شدن شوید.

شرگی زنگ، حبابدار شدن آن، شکننده شدن سطح از دیگر ثمرات انتخاب اشتباه تینر می باشد.

نکات ایمنی در استفاده از تینر ها

نقطه اشتعال هر مایع قابل احتراق ، پایین ترین درجه حرارتی است که بخارات آن مایع با شعله یا جرقه کوچک مشتعل می شود . نقطه اشتعال تینر به این دلیل مهم است که تعیین کننده شدت خطر آتش سوزی است . چه در هنگام انبار داری ، حمل یا در هنگام استفاده از تینرها باید میزان نقطه اشتعال تینر مورد توجه قرار گیرد.

این ماده شیمیایی علاوه بر خاصیت اشتعال از لحاظ زیست محیطی نیز برای انسان و محیط خطرناک هستند . آنها روغنهای طبیعی را در خود حل می کنند و موجب آسیب و ناراحتی های پوستی شده و از طریق پوست جذب بدن میشوند. در نتیجه در هنگام استفاده از این ماده، حتما از وسایل حفاظتی مانند دستکش و عینک استفاده نمایید.

به هیچ هنوان در فضاهای بسته از آن استفاده نکنید. سعی کنید که این ماده شیمیایی را بر روی زمین و یا فاضلاب نریزید.

به علاوه تنفس بخارات تینر می تواند سبب ناهنجاری های داخلی بدن گردد.در نتیجه از تنفس مستقیم و بو کردن آن به شدت خود داری نمایید.

حتما برای نگهداری این ماده از ظروف در بسته استفاده کنید.

الزاما باید این ماده حلال به دروز از دسترس اطفال قرار گیرد.

نسبت صحیح استفاده از حلال به رنگ

توجه داشته باشید که به نسبت رنگ باید میزان صحیحی از انواع حلال را به کار ببندید. به طور معمول این نسبت 3 به 1 رنگ به حلال می باشد. اگر برای رنگ کردن قصد استفاده از پیستوله را دارید، پس بهتر است رنگ شما بسیار رقیق تر شود تا به راحتی از پیستوله خارج شود.

در زمان مخلوط کردن حلال و رنگ دمای اتاق باید حدود 25 درجه سانتیگراد باشد.

مخزن های چوبی بهترین اتخاب برای مخلوط کردن این مواد هستند.

حتما مخلوط کردن حلال و رنگ را به آرامی انجام دهید.

تاثیر تینر بر چشم چیست؟

براثر برخورد این ماده با چشم می توان شاهد عوارضی چون آبریزش چشم،دوبینی،قرمز شدن چشم ها و تار شدن دید بود.

عوارض تینر روی پوست چیست؟

استفاده مکرر از این ماده شیمیایی می تواند به پوست شما آسیب های جدی وارد نماید. پیشنهاد می شود که مخصوصا پوست های حساس در معرض مستقیم این ماده قرار نگیرند.

مواد مناسب برای خاموش کردن آتش حاصل از این ماده چیست؟

از بهترین مواد برای خاموش کردن آتش سوزی حاصل از این ماده می توان به پودر شیمیایی خشک، دی اکسید کربن و فوم اشاره نمود.

با توجه به سنگین بودن بخارات این ماده نسبت به هوا بسیار مراقب باشید که مجدد آتش فلش بک نزند. همچنین احتمال پخش شدن آتش نیز وجود دارد.