تفاوت تینر فوری با تینر روغنی چیست؟‌ بررسی تینر فوری و تینر روغنی + کاربرد هرکدام

تفاوت تینر فوری با تینر روغنی

تفاوت تینر فوری با تینر روغنی چیست؟‌ یکی از مهم ترین چیز ها در صنعت رنگ و رنگ آمیزی، تینر و کیفیت و کاربرد آن است. پس از انتخاب رنگ مناسب برای رنگ آمیزی دیوارها، نوبت به تنظیم قوام و ضخامت رنگ می رسد و برای آن باید از تینر سازگار با رنگ مورد نظر خود استفاده کنید. انواع تینر ها کاربردهای متفاوتی دارند و برخی از آنها کاربرد دارند برخی برای استفاده روی دیگر رنگ‌ها و لاک‌های روغنی مناسب هستند و پوششی با کیفیت بالا تولید می‌کنند و برخی دیگر برای تمیز کردن انواع تجهیزات رنگی استفاده می‌شود.

ما در این مقاله مجله آموزشی شرکت فاتح فام سپاهان قصد داریم تا شمارا با تینر روغنی و تینر فوری آشنا کنیم و بررسی کنیم؛ هرکدام به چه منظور استفاده می‌شوند و چه کاربردی در صنعت رنگ دارند؟ پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 تینر چیست؟

تینر یک ماده شیمیایی سفید رنگ حلال بر پایه ترکیبات نفتی که برای رقیق کردن رنگ های روغنی و رنگ های فوری استفاده می‌شوند. همچنین قابلیتی در تینر وجود دارد که برای پاک کردن قسمت هایی که به اشتباه رنگ شده اند استفاده می‌شوند. در واقع تینر یک ماده پاک کننده است (مانند استون) که برای رقیق کردن رنگ هم از آن استفاده می‌شود. همچنین تینردر دو نوع فوری و روغنی تولید می‌شود. انتخاب صحیح تینر بر ویسکوزیته رنگ، خواص برشی، قابلیت پاشیدن، سرعت خشک شدن و بسیاری از خواص دیگر تأثیر می گذارد.

تینر فوری چیست؟

تینر فوری چیست؟ تینر فوری سرعت تبخیر بسیار بالایی دارد، به همین دلیل است که عموم مردم آن را به عنوان تینر سازی فوری می شناسند. تینرهای فوری در انواع 10000، 150000، 200000، 250000، 300000 در شرکت صنایع فاتح فام سپاهان تولید می شوند. تینر فوری بی رنگ بوده و بوی بسیار تندی دارد، بنابراین توصیه می کنیم از این محلول در فضای بسته استفاده نکنید. یکی از پرفروش‌ترین محلول‌های تینر، تینر فوری است که در قسمت های بعدی این مقاله، متوجه دلیل این خواهید شد.

تینر روغنی چیست؟

در صنعت رنگ بجای استفاده از نفت از روغن تینر یا وایت اسپریت استفاده می شود. تینرها حلال هستند و به عنوان رقیق کننده رنگ در صنعت رنگ استفاده می شوند. حلال ها انواع مختلفی دارند اما مهم ترین نکته این است که نقش بسیار مهمی در رنگ های صنعتی و ساختمانی دارند. برای ظریف‌تر کردن آن، چندین مرحله را طی می‌کند تا زمانی که تولید و به بازار عرضه شود. در انتخاب تینر باید دقت زیادی داشته باشید زیرا هر رنگی باید با تینر خود ترکیب شود تا کیفیت و کارایی خود را از دست ندهد. تینر روغن به دلیل سرعت تبخیر پایین کمی کندتر است و نسبت به سایر تینرها کمی روغن تر است.

کاربرد تینر فوری و تینر روغنی

حال میدانیم که تینر فوری و تینر روغنی چیست؛ اما هر کدام به چه منظور استفاده می‌شوند؟ برای پاسخ به این سوال همراه ما باشید.

کاربرد تینر فوری

برخی از مهم ترین کاربرد های تینر فوری را در این قسمت برای شما جمع آوری کرده ایم.

  • رقیق کردن رنگ ها
  • شست و شوی ابزار و تجهیزات صنعتی
  • استفاده در رنگ های هوا خشک و رنگ آمیزی اتومبیل
  • حل کردن پودر و رنگدانه در رزین با استفاده از تینر فوری
  • ترکیب آن با رنگ چوب و تنظیم میزان براقی یا ماتی رنگ

کاربرد تینر روغنی

تینر روغنی، دارای تفاوت های چشمگیری با تینر فوری دارد. تینر روغنی برای رقیق کردن یا حل کردن رنگ های روغنی استفاده می‌شود. رنگ روغنی یکی از انواع رنگ هاست که برای پوشش سطوح فلزی استفاده می‌شود و این مهم ترین تفاوت تینر روغنی با تینر فوری است.

بررسی تفاوت های تینر فوری با تینر روغنی

مهم ترین معیار تفاوت تینر فوری با تینر روغنی، در کاربرد آن است که در قسمت قبلی مقاله به آن اشاره کردیم اما ما بررسی دقیق‌تر تفاوت های تینر فوری با تینر روغنی را برای شما آماده کرده ایم.

تفاوت رنگ

در هر دو تینر، رنگ آنها همانند آب دیده می‌شود و تفاوتی در رنگ آنها وجود ندارد و رنگ مشخصی هم ندارند اما یک تفاوت جزئی وجود دارد که تینر فوری رنگ شفاف تری نسبت به نوع دیگر آن دارد و تینر روغنی ممکن است یک حاله زرد رنگ یا مات داشته باشد که تفاوت ناچیزی است و تشخیص آن نیاز به تجربه دارد.

تفاوت بو

تینر فوری بویی شبیه به ( لاک پاک کن)  یا استون دارد، اما تینر روغنی بویی همانند نفت دارد. و این یکی از معایب تینر روغنی است که برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در محل رنگ زده شده، نقاشان از بنزین بجای تینر روغنی استفاده می‌کنند.

بررسی چگالی تینر ها

تینر روغنی به دلیل وجود نفت در آن و وجود مولکول کربن زیادی دارای چگالی بالاست که اگر آن را بر روی دست خود بریزید و به هم بمالید، این تفاوت را حس می‌کنید، اما تینر فوری چرب نیست و خیلی زود تبخیر می‌شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی تفاوت های تینر فوری با تینر روغنی پرداختیم. شما می‌توانید با مراجعه مجله آموزشی شرکت فاتح فام سپاهان، از جدید ترین آموزش ها و اخبار آموزشی صنعت رنگ .همچنین می‌توانید برای مشاهده انواع تینر فوری به صفحه خرید تینر فوری نیز مراجعه کنید.

منبع: https://b2n.ir/g67352

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
برای دریافت مشاوره، و خرید انواع تینر تنها کافیست با ما در تماس باشید.
👋 سلام؛چطور میتونم کمک کنم؟
این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه بهتری از مرور را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت، با استفاده ما از کوکی ها موافقت می کنید.